СЛАНЦИ

Овај манастир лежи измежду сами планина, на једном потоку, који из 40 извора проистиче. Церква горе споља има два трула, пак је свуда весма попуцала, а храм је њен Пренесеније моштеј свјатаго первомученика и архиђакона Стефана, јегоже памјат 2. августа торжествујетсја, кога у женској препрати с леве стране у једном гробу чесне мошти почивају. Овај манастир держи неку малу земљу, пак Турчину спахији, Шишко-Мехмеду, за њу и за десетак плаћа на годину по 12 гроша; кромје тога сваки калуђер от своје главе по 2 гроша даје. Ја овде код оца игумна, г. Никифора Бранојевича, обедујем, и по совршенију обеда благодарим мојему чесному и гостољубивому домаћину оцу игумну, потом кренем се из манастира, оставим на лево село Сланце, пак дођем на источник Светог Саве (Савин), после на лево оставим села Велико Село, Винчу и Ритопек, затим спустим се у село Болеч, и на преношчије доспем у варошицу Гроцку. Овде у механи код Косте Михаиловича на преношчију пребудем, пак сутра дан, то јест 14. ноемв., кренем се одавде, пређем беличку ћуприју и доспем у село Бегаљицу, а затим приспем у општежитељни манастир, именуеми Рајиновац.

Путешествије по Србији, књ. П. Београд, СКЗ 1902. г. стр. 117—118

Jоаким Вујић